Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Poniedziałek, 19 Maja 2025   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Gierkówka: Miała być autostradą i po ponad 40 latach naprawdę się nią stanie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Data publikacji: 2019-03-28, Data modyfikacji: 2019-03-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Kosztowała 4 mld złotych, miała 239 km długości, w jej budowę zaangażowanych było aż siedem ministerstw i ochrzczono ja mianem Trasy Czynu Żołnierskiego. Gierkówka była początkiem marzeń o nowoczesnej Polsce, po której można jeździć pięknymi równymi i co nietypowe - dwupasmowymi drogami. Do tego, dla pochodzącego z Sosnowca Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, dawała mu spore oszczędności czasu podczas podróży ze Śląska do Warszawy. Początkowo miała być autostradą. Skończyła jako droga szybkiego ruchu. Mijają 43 lata odkąd oddano jedną z najbardziej znanych i uczęszczanych dróg w Polsce. Mamy archiwalne zdjęcia z budowy. Zobaczcie!

Pełna treść wiadomości na: zywiec.naszemiasto.pl/artykul/gierkowka-miala-byc-autostrada-i-po-ponad-40-latach,5053785,artgal,t,id,tm.html?kategoria=1
naszemiasto.pl, Źródło artykułu: naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat żywiecki – powiat w województwie śląskim z siedzibą w Żywcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Żywiec, Czernichów, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły i Węgierska Górka, zajmując powierzchnię 1 039,96 km².

    Powiat żywiecki położony jest w Kotlinie Żywieckiej nad rzeką Sołą. Największą atrakcję turystyczną stanowi bezsprzecznie krajobraz regionu oraz liczne wyciągi narciarske. Turystów przyciąga także Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu oraz ogrom zabytków: Ratusz w Żywcu, zamki, pałace i dwory (Stary Zamek w Żywcu, Nowy Zamek, Dwór Kępińskich, Dwór Potockich w Kamesznicy, Zamek łodygowicki z 1631 r) oraz kościoły (Konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu, kościół cmentarny Przemienienia Pańskiego z 1701 r., Kościół św. Marcina – wybudowany przed 1590 r. w gminie Gmina Radziechowy-Wieprz,   Kościół św. Katarzyny z 1542 r w Cięcinie,  Kościół św. Andrzeja Apostoła – z  I poł. XIV w. w Gilowicach. Ponadto ciekawostę stanowią: drewniane Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek z 1923 r. położone na wysokości 1000 m n.p.m., schrony bojowe w Wegierskiej Górce,  Stara Chałupa z 1739 r. w Milówce czy Suszarnia szyszek w Kamesznicy.


    Przez powiat żywiecki przebiega droga ekspresowa S 69 oraz droga krajowa nr 69.



     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola