Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Prof. Przybysz: Nic nie może się równać wykształceniu po studiach dziennych

Data publikacji: 2017-09-07, Data modyfikacji: 2017-09-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Prof. Przybysz: Nic nie może się równać wykształceniu po studiach dziennych
Nie jestem przeciwny studiom niestacjonarnym, ale nic nie może się równać wykształceniu zdobytemu podczas studiów dziennych – mówi PAP prorektor ds. dydaktycznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie prof. dr hab. Kazimierz Przybysz.

Prorektor ALK w rozmowie z PAP odniósł się do projektu nowej ustawy w szkolnictwie wyższym, o którym minister Jarosław Gowin mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie IV Konferencji Ekspertów Praw Studenta w Warszawie. Zdaniem szefa resortu nauki czas trwania studiów niestacjonarnych powinien być wydłużony w celu zapewnienia równej wartości studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Prof. Przybysz zapytany o kwestię wydłużenia czasu trwania studiów niestacjonarnych mówi, że jego odbiór propozycji przedstawionych przez min. Gowina „jest generalnie pozytywny”.

„Jeśli jakość dyplomu po zakończeniu studiów stacjonarnych i zaocznych ma być taka sama dla pracodawcy, to umiejętności zdobyte powinny być takie same, kompetencje społeczne i wiedza” – argumentuje prorektor.

Zdaniem prof. Przybysza studia niestacjonarne powinny trwać dłużej, żeby student mógł zrealizować w pełni ten sam program co na studiach stacjonarnych.

„W tej chwili sytuacja jest taka, że na studiach zaocznych jest realizowane mniej więcej dwie trzecie zajęć ze studiów dziennych, więc to wydłużenie wydaje się sensowne”.

Prorektor Akademii Leona Koźmińskiego zwraca jednak uwagę na aspekt społeczny, który będzie wynikiem wejścia w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i wydłużenia czasu nauki na studiach niestacjonarnych. „Studia zaoczne staną się przez to droższe, bo ktoś przecież za te dwa dodatkowe semestry musi zapłacić”.

Jak zauważa prof. Przybysz, zaoczne studia licencjackie są polskim pomysłem. Prof. Przybysz wskazuje na to, że na świecie na etapie pomaturalnym studiuje się tylko w systemie dziennym.

„To nie jest optymalne rozwiązanie, kiedy młody człowiek kończy maturę i przychodzi na studia zaoczne. Wcześniej student przychodził na studia zaoczne, kiedy miał już jakieś doświadczenie zawodowe, uzupełniał je wiedzą akademicką, i decydował w jakim kierunku chce się rozwijać” – wskazuje prorektor ALK.

Prof. Przybysz stwierdza, że nie jest przeciwny studiom niestacjonarnym, jednak zaznacza, że "żadne inaczej zdobyte wykształcenie nie będzie się równało wykształceniu zdobytemu podczas studiów dziennych”.

Projekt nowej ustawy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin ma przedstawić 19 września w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki. 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

autor: Sandra Bober edytor: Anna Dudzik, Mariusz Pilis
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat żywiecki – powiat w województwie śląskim z siedzibą w Żywcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Żywiec, Czernichów, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły i Węgierska Górka, zajmując powierzchnię 1 039,96 km².

    Powiat żywiecki położony jest w Kotlinie Żywieckiej nad rzeką Sołą. Największą atrakcję turystyczną stanowi bezsprzecznie krajobraz regionu oraz liczne wyciągi narciarske. Turystów przyciąga także Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu oraz ogrom zabytków: Ratusz w Żywcu, zamki, pałace i dwory (Stary Zamek w Żywcu, Nowy Zamek, Dwór Kępińskich, Dwór Potockich w Kamesznicy, Zamek łodygowicki z 1631 r) oraz kościoły (Konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu, kościół cmentarny Przemienienia Pańskiego z 1701 r., Kościół św. Marcina – wybudowany przed 1590 r. w gminie Gmina Radziechowy-Wieprz,   Kościół św. Katarzyny z 1542 r w Cięcinie,  Kościół św. Andrzeja Apostoła – z  I poł. XIV w. w Gilowicach. Ponadto ciekawostę stanowią: drewniane Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek z 1923 r. położone na wysokości 1000 m n.p.m., schrony bojowe w Wegierskiej Górce,  Stara Chałupa z 1739 r. w Milówce czy Suszarnia szyszek w Kamesznicy.


    Przez powiat żywiecki przebiega droga ekspresowa S 69 oraz droga krajowa nr 69.



     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola